LCHF och Diabetes

Är det något som är min last så är det bröd och därför har jag under min viktminskning valt att inte äta det, och absolut inte bakat bröd. Även om det finns bra bröd och recept på marknaden så valde jag bort det till en början. Men nu har jag börjat baka, men inte för min skull.
 
Jag har en närstående som har diabetes typ två sedan ett antal år tillbaka och den personen behöver hjälp för att må bättre, så jag har lovat att hjälpa till. Till skillnad från mig så vill den personen äta bröd till frukost, långa invanda rutiner ni vet, så därför bakar jag nu hårt och mjukt LCHF-bröd så det står härliga till.
 
Har även lyckats att övertala personen att börja äta LCHF-kost, så det ska bli riktigt spännande att se resultaten framöver. Bara efter tre veckor med LCHF så har blodsockret sjunkit och blivit mer stabilt. Från att ha pendlat mellan olika höga värden på morgonen så ligger blodsockret på fastande mage ca 6,4 - 7 mmol/L och mitt på dagen efter måltid i dag ca 8 mmol/L, från att ha pendlat med olika värden på över 14-16 mmol/L.
 
Personen äter olika mediciner såsom Enalapril, Atenolol, Amlodipin och Metformin, och läkaren har pratat om att börja med insulinsprutor men vi får hoppas att det inte ska behövas efter sommaren när nya prover tagits och då ska det inte behövas. Vill även här förtydliga att jag inte lägger mig i medicineringen utan bara hjälper till med kosten vid sidan av att personen träffar sin läkare.
 
Precis som för alla andra så är det jobbigt att sätta sig in i LCHF när man är van att äta fettsnålt. Så jag tycker detta är ett spännande projekt och hjälper även till att laga till matlådor. Vill förtydliga att det är mitt val att hjälpa till med detta, då jag verkligen vill hjälpa denna person att få en bättre hälsa och självklart lagar hon den mesta maten själv, men i bland kan det vara skönt få hjälp och speciellt om man är ny med kosten. 
 
Jag kan rekommendera att som nybörjare gå in på Kostdoktorns hemsida, där man på ett enkelt sätt förklarar hur man kommer i gång som nybörjare.
 
Självklart tog jag hjälp av Birgitta Höglund  som jag hoppas kommer ge ut en bok om olika bröd att baka inom LCHF/PALEO. Jag valde att baka hennes Fröknäckebröd och det kändes som en stor uppgift och komplicerat med så mycket ingredienser. Men så visade det sig att det bara var att slänga i hop alla torra ingredienserna, koka upp vatten och kokosolja, röra i hop allt för att sedan breda ut på bakplåtspapper. Det som tog tid var tiden i ugnen, men då kan man göra andra saker. Fyra plåtar bakade jag så det kommer räcka ett tag framöver.
 
 
När fröknäcket varit inne i ugnen 45 minuter tar man ut plåten och skär brödet i den storlek man vill ha, för att sedan låta brödet gräddas ytterligare i ugnen. Receptet i sin helhet kommer längst ner i inlägget.
Jag valde att skära brödet i lite större bitar, ungefär som vanligt hårdbröd.
 
 
Fröknäcket är verkligen ljuvligt gott, det räcker att bara ha Bregott på om man vill. Smakerna i sig räcker men för mig när jag skulle provsmaka blev det både skinka och ost på.
 

Birgittas Fröknäcke finns även att köpa i vissa välsorterade butiker eftersom Huså Bröd  blev intresserade av Birgittas recept och nu samarbetar med henne och bakar "Spröda frökex". HÄR kan ni läsa mer om deras samarbete.
 
För er som vill läsa mer om Birgitta Höglund  och hennes livsstilsförändring till det bättre, gå gärna in på hennes fina blogg där hon generöst delar med sig av massor med goda recept. 
 
 En leverans Spröda fröknäckebröd klara.
 
  
Recept Fröknäcke från Birgitta Höglunds kokbok Långkok för LCHF och PALEO;
 
 
Dessvärre går inte Birgitta Höglunds kokbok "Långkok" att beställa då den är slut på förlaget, men via tidningen Matkärlek så säljer förlaget Birgittas bok "Grillmat LCHF" för 129 kronor till den 30 augusti.
Klicka HÄR för att komma till erbjudandet.
#1 - - Lena S:

Jag äter också blodtrycksmedicin efter min stroke för 3,5 år sen. I december-14 började jag med lchf. Då åt jag 3 bltr - mediciner. Nu har jag gått ner ca 20 kg och blivit av med 2 mediciner och minskat den 3:e. Hoppas bli av med den med.
Övertygad om att det är kostens förtjänst!
Kram Lena

Svar: Det låter ju verkligen bra att du tack vare kosten fått minska på dina mediciner. Ska bli spännande att se fortsatta resultat för min anhörige. Har du återhämtat dig helt från din stroke? Ha en fortsatt fin dag kram <3
halvalindha

#2 - - Tess:

Vad kul att din anhörig vill prova för att bli friskare!
Jag har ju också diabetes typ 2 men har aldrig behövt börja med någon medicinering därför att jag gjorde livsstilsförändringar så fort jag fick diagnosen.
Om värdena har förbättrats så mycket redan så behövs nog ingen insulinbehandling. :) Lycka till!

Svar: Åh vad länge sedan jag hörde från dig <3 Det är ju fantastiskt att du inte behöver medicinera. Hur går det med vikten för dig? Kram <3
halvalindha

#3 - - monica:

Så fint att du kan hjälpa en anhörig! Synd att bröd måste till, man kan lika gärna äta pålägget med mycket smör! Och vara mätt i många fler timmar. Jag har också bakat detta och liknande knäckebröd även utan fiberhusk och pofiber, uteslutit kokosolja och brödkryddor, använt smör istället. Det blir rysligt gott, äter upp 2 plåtar bröd på lika många dagar.

#4 - - Gäst:

Här är ett recept på ostbröd för den inbitna mackälskaren:
http://www.lchfrecept.com/ShowRecepy.aspx?ID=1834

Riktigt bra och goda.
Blanda mandelmjöl-bakpulver och ägg-ost, på kvällen, i var sin bunke. Blanda ihop på morgonen och grädda.

Om man även gräddar på kvällen så kan bröden ligga framme på galler. Man ska inte ha dem i plastpåse eller burk. Bäst i rumstemperatur.

/Gäst

#5 - - Nette:

Så gott med fröknäcke. Bakar det ofta och brukar äta det till frukost på helgerna. På nosugaradded hittade jag ett recept smaksatt med kummin och parmesan (pulvriserad som man köper i påse). Jag hoppade över kumminet som jag inte är riktigt kompis med och nöjde mig med parmesanen. Blev jättegott! Litet tips sådär. Mosad avocado är gott pålägg och färskost med skivade rädisor.
Önskar att jag fick hjälpa en anhörig på samma sätt, men där är det huvudet i sanden som gäller, så jag har slutat försöka. Har insett att det bara går att hjälpa om viljan till förbättring finns från början och det gör det inte här. Sockrets makt är för stor...
Kram!

Svar: Tack för tipset, ska prova med parmesan :) Det går inte att tvinga någon, personen måste verkligen själv vilja för att det ska gå att hjälpa någon. Kram till dig <3
halvalindha

#6 - - Marja - Baka Sockerfritt:

Bröd är min last också! Pasta, potatis och ris utesluter jag lätt - men brödet är svårare. Tur då att det går att baka hälsosammare varianter! Just fröknäcke är en favorit hos mig med.

Svar: Ja det gäller att sin egen variant för att lyckas :)
halvalindha

#7 - - Daniels mamma:

Jag bakar fröknäcke och zuccinibaguetter till min son. Det är det enda LCHF-bröd han tycker om. Sen växlar jag mellan det och vanligt bröd till honom på mornarna.
Jag hade kunnat hjälpa bade min svärmor och min mans svåger men det är ingen som är intresserad.

Svar: Zuccinibaguetter lät gott, vill du dela med dig av receptet? Ha en fin dag kram <3
halvalindha

#8 - - Naria:

Jag har ett favoritbröd som också kommer från Birgitta Höglund.2 ägg,1 dl linfrö,2 msk pumpafrö,2 msk pofiber,en skvätt grädde,salt.Görs i stekpanna och är jättegott,påminner om grovt fullkornsbröd tycker jag.

Svar: Tack för tipset :)
halvalindha

#9 - - Daniels mamma:

Zuccinibaguetterna gör jag enl ett recept på Åses 56KG:s blogg.
Jag har inte det nerskrivet. Kör från surfplattan varje gång :)