Kom i gång på enkelt sätt

Man ska inte krångla till det så mycket i början, så därför kommer här ett 7 dagars matprogram som är lätt att laga och följa, så får vi hoppas ni också gillar den maten jag gillar :).
 
För att göra det enkelt, så när jag lagar middag, ser jag alltid till att det kommer räcka till lunch också, annars blir det för mycket jobb med maten. Men skulle det knipa och det finns inga rester, ja då köper jag mig alltid en 1/2 grillad kyckling så är det problemet löst, och jag har alltid en flaska bearniesås på jobbet.
 
Vill även tipsa om att ha små röda babybel ostar nära till hands. Åtminstone för mig, som var van att småäta hela tiden, så är det ingen lätt ovana att bryta, och även om jag var/är envis, så är det bra att ha dem till hands i stället för att falla för frestelsen.
 
Även om jag fick äta mig mätt varje dag från början, så var ju jag ändå van att äta mycket, och min magsäck behövde ju tid på sig att krympa, för det gjorde den ju inte i ett nafs. Så vid fikapauser på jobbet, åt jag från början en ostbit och kaffe eller morötter. Man får inte vara för hård mot sig själv från början, jag menar, man kan ju jämföra hur man åt förut vid fikarasterna, smörgås och gärna en mazarin till kaffet, vad är då morötter och en ostbit!!!
 
Det här behöver ni handla och förbereda inför första veckan;
 
Smör
grädde
ägg
turkisk yoghurt (om man vill äta det)
crème fraiche
ost, hög fetthalt
Kvibille Gräddädel 38%
Feta ost
Parmesan ost
Falukorv med hög kötthalt eller kassler
Starka korvar med hög kötthalt
Kyckling/fläskfilé
Bacon
Nötfärs
Rökt skinka
Varmrökt/kallrökt lax
Fryst Ica lax portionsbitar 400g
Findus fryst gräddstuvad spenat
Broccoli fryst
Blomkål fryst
Färsk dill eller fryst
Färska bär eller frysta,( att ha i yoghurten)
Shiratakinudlar
Majonnäs
Krossad tomat
Kaffe, för den som vill
Béarnaisesås
Tacokrydda
Citron/lime
Avokado
Isbergssallad/gurka
Paprika/tomat
Vitlök/röd/gul/lök
Soja
Senap
Köttbuljong
 
 
Till frukost ska ni ha inte för många alternativ att välja emellan, måste tänka lite ekonmiskt också. Så här kommer 4 frukostar, som jag varierar mellan. Vill man kan äta samma frukost varje dag, upp till var och en.
 
Frukost 1; - 2kokta ägg med majonnäs och kaffe.
 
Frukost 2; - Stek ett ägg, lägg på en stor rökt skinkskiva och 2 ostskivor låt smälta, ta gärna en majonnäsklick till och kaffe.
 
Frukost 3; - Turkisk yoghurt med bär eller Katrin Z. müsli och kaffe.
 
Frukost 4; - Knaperstekt bacon med äggröra, gärna en skvätt grädde i och kaffe.
 
 
Middag/ som sedan blir lunchrätter;
 
Middag 1; - Heta goda korvar med hög kötthalt (en tjock eller 2 smala), gärna ett stekt ägg till. Gräddstuvad färdig spenat som du tillsätter grädde i själv och gärna en klick smör. Kokt broccoli. 
Träning; Promenad 30-40 minuter.
  
Middag 2; - Lax i ugn ( Ex. Ica laxfile frysta i portionsf. 400g) Lägg laxen i smord ugnsform, salta/peppra, pressa citron över och klipp dill som du strör över, häll över 3 dl grädde och in i ugnen tills den är genomstekt. 225grader.
Träning; Promenad 30-40 minuter.
 
Middag 3; - Falukorv med hög kötthalt eller kassler i skivor 100-150g per person och blomkålsmos. Gärna broccoli eller skivad tomat till. Koka blomkålen mjuk och häll av vattnet, tillsätt en rejäl klick smör och mixa i hop. Salta/peppra efter egen smak och tillsätt grädde efter den konsistens du vill ha.
Träning; Nej, vila.
 
Middag 4; - Kycklingfile/fläskfile 100-150g per person eller en kycklingfilé, bearnaisesås eller hemmagjord ädelostsås, kokt broccoli eller grönsallad. Såsrecept: En brk. creme fraiche, 1/2 dl grädde, 1/4 köttbuljongtärning, en skvätt soya för färgen, några droppar lime. Blanda i hop allt så det blir varmt, lägg i en Kvibille Gräddädel 38% och låt den smälta ner i såsen, OBS: inte koka för då skär sig såsen och får bismak. 
Träning; Promenad 30-40 minuter gärna lite intervall (enstaka backe).
 
Middag 5; - Köttfärssås och Shiratakinudlar (3g/100g kolhydrater)  eller bara en grönsallad till. Stek nötfärsen i smör och tillsätt buljong, salt/peppar, krossad tomat ca 250g till 400g nötfärs. Pressa ner vitlök, 1/2 burk crème fraiche och hackad gul lök. (Jag brukar ha lite chilisås i, men det är jag det.) (tillsätt själv de kryddor ni använder)
Koka nudlarna, och när de är klara lägg gärna en klick smör på och riv gärna parmesan över. Valfria grönsaker till. 
Träning; Nej, vila.
 
Middag 6; - Taco, stek nötfärsen 400g i antingen Santa maria taco krydda eller Katrin Z. taco krydda som innehåller mindre kolhydrater. Tillbehör isbergssallad, skivad röd lök, paprika, avokado, tomat, crème fraiche. Jag brukar köpa Santa marias taco sås, och tar ca 1 msk bara för smaken.
Träning; Promenad 30-40 minuter.
 
Middag 7; - Varmrökt eller kallrökt lax 150g per person med avokado och en fantastiskt god dillmajonnäs sås till. Vispa 3dl grädde, klipp över färsk dill och rör i majonnäs 1-2dl. Smaka av så det bir en rund och fin smak tillsammans med senapen (ca 2-3 msk). Smaka av lite i taget. Gärna ett kokt ägg till.
Träning; Nej, vila.
 
Från början de första veckorna när man var ovan att bara äta tre mål mat om dan, så förutom att ta ost och morötter vid förmiddagsfika på jobbet, så behövde jag ett kvällsmål vid kl. 20 eller 21.00 på kvällen. Det kunde bestå av 1 till 2 kokta ägg med majonnäs, eller 2-3 ostskivor, eller 10-15 mandlar, beroende på hur hungrig jag var. Även om man äter mycket fett med LCHF, så är det ju en omställning då magsäcken är uttöjd. 
 
Angående träningen, så är det inte hur långt man går som räknas, utan att man rör sig de bestämda minuterna. Så kan man själv lägga en skön promenadbana från sitt hem och tillbaka på 30-40 minuter.
 
De första två veckorna tränade jag inget, utan valde att fokusera på att klara den nya kosten, och sedan när jag kände mig tillräckligt stark började jag promenera, för att sedan utöka allt eftersom jag orkade mer efter mina förutsättningar.
 
Hoppas att detta kan vara till hjälp!! Hör av er om ni undrar över något, i bland kan man glömma skriva saker man tänker. 
 
#1 - - Anna:

Vilken underbar blogg, förstår inte att jag har kunnat missa den tidigare. Mycket inspirerande att läsa och så frisk och fin du ser ut! :-) Jag har själv ätit LCHF i flera år men har haft en liten dipp på några veckor nu vilket har kostat mig ett antal irriterande kilon. Dessutom tycker jag att jag lagar samma mat jämt just nu...
Din matsedel för en vecka såg så smarrig ut så jag tänkte köra efter den nästa vecka.
Må så gott/ Anna

Svar: Hej! Vad glad jag blir att du gillar min blogg :) Hoppas kunna fortsätta inspirera dig, må så gott själv och hoppas du gillar mina mattips kram :)
halvalindha

#2 - - Marina:

Hej. Jag är grymt imponerad av dig!
Jag är så sugen på att börja själv med LCHF men är samtidigt så osäker. För 2 år sedan fick jag veta att jag är glutenintolerant. Tänkte då att det är ju perfekt att börja med LCHF då. Jag är 179 cm och väger 155 kg. Men min dietist som skulle informera mig om glutenfri kost avrådde mig att börja med detta. Hon sa att det finns studier som visar att många som gått på LCHF har fått hjärt-kärl sjukdomar.
Men jag blir så grymt peppad av alla fantastiska berättelser jag läser om. Men jag är ju velig. Tänker mycket på överskotts hud ,hur jag ska börja osv.
Jag har väl inte den rätta peppningen hemifrån heller då min man är smal och inte förstår hur dåligt man mår av att man är fet.
Men jag tycker att det är så roligt att läsa din blogg och se vad du åstadkommer. Helt otroligt!!!
Jag känner igen mig i din tidigare kroppsform( om du ursäktar) och tänker att jag skulle också kunna bli så vacker.!
Men som sagt det är svårt när man inte har den självdiciplinen och inte har nått stöd hemifrån. Men jag önskar dig fortsatt lycka till och kommer fortsätta läsa din blogg.
Med vänlig hälsning Marina ;-)

Svar: Hej! Tycker inte du ska vara orolig för att börja med den här kosten. Förut åt jag minst lika mycket fett plus läsk ,godis, chips, och en massa kolhydrater som pizza. Känns som jag löpte större risk förut än nu om du förstår vad jag menar. Fundera inte över hur huden kommer bli, jag hade också mina funderingar och det är inget du kan påverka mer än att göra ditt bästa och träna samtidigt. Förstår att det är tufft när du inte har någe stöd, men om jag vore du skulle jag vända det till nåt positivt, nu ska jag minsann visa min man att jag kan gå ner i vikt så alla killar kommer titta på mig!!! Kul att du vill läsa min blogg och jag önskar dig verkligen lycka till. Hör gärna av dig igen så jag får veta om du kommer i gång stor Kram kom igen nu....
halvalindha

#3 - - Anna 1:

Vi är visst 2 Anna här så jag döper mig härmed till Anna 1
Tack så mycket för mattipsen, om du orkar kanske du tipsar lite om mängden mat sedan......? Naturligtvis är det individuellt,en del ha ju en botten o andra inte!
Du borde kalla dig för Hela Linda nu. Du kom säkerligen,liksom jag o många andra,inte till din fulla rätt med den övervikt du bar. Eller??

Svar: Hej! Självklart ska jag tipsa om hur mycket jag åt. Beräkna ungefär 150-200g protein till varje middag och lunch. Är det kycklingfilé så åt jag ungefär 1 och sedan 1/2 till. Jag åt rätt mycket från början för att sedan kunna minska portionerna allt eftersom magsäcken krympte. Hör gärna av dig igen om det är nåt jag missat eller behöver förtydliga. Ha det gott, kram från HELA lindha :)
halvalindha

#4 - - Marléne:

Tack för att du delar med dig av dina recept och matlistor! Jag har lite funderat på hur man förhåller sig till avokado. Jag gillar dem och äter dem ganska ofta. Vet att de innehåller mycket "nyttigt fett" men kan man äta hela avokadon eller borde man ta ½ /måltid. Svårt ibland att hålla den där medelvägen med fettet....
Dagens lunch såg ut så här: ca 70 gr gravad lax, 1 avokado, 1 ägg, kinakål + lite rostad lök samt lite olivolja på kålen. Var den ok eller blev den för "kraftig" ? Till frukosten hade jag ätit ca 1 dl turkisk yoghurt.

Svar: Hej! Är det en stor avokado tar jag en halv, din lunch är helt perfekt så brukar jag också äta 70g är bra ibland tar jag 100g kallrökt Ica lax. Rostad lök får du inte äta tyvärr. Frukosten var lite liten, ett kokt ägg till med majonnäs, gillar du det?
halvalindha

#5 - - Carina:

För att kunna tillaga en del av dina måltidsförslag behöver man nog Karin Z's bok eller?
Tänker främst på hennes müsli.
Vill passa på att tacka för din historia. Galet imponerad av hur du lyckats.

Svar: Hej! Nej du behöver inte hennes bok alla recept är mina, är det nåt recept du vill att jag ska skriva mer detaljerat? Muslin har jag köpt på Ica som säljer hennes varor, går även att beställa via nätet. Tusen tack :)
halvalindha

#6 - - Tannerwhinc:

Acai Berry - How Come Acai Berry Supplement Useful To You?
Is the item certified holistic? There are many copycat companies seeing that are creating products which usually are low in quality certainly not use essentially the most beneficial associated with extracting the juice via the berries.

Most market . are wary of their bodies know the health benefits of acai berry products.
And may used for centuries in Brazilian by ancient medicine persons.
The people in the Our nation just started using Acai in air filter couple of years, as several endorsements from stars.

Acai fruit drink is the similar to acai fruit juice except it contains less within the fruit.
It can generally be the product features more filtered water content than juice, and would've added ingredients like sugar or corn syrup.

Acai Capsules are an incredibly concentrated capsule or pill that is usually packed significant vitamins nutrients along with the noni fruit itself.
With the the additional nutrients include Phosphorus, Calcium, Potassium and valuable essential fatty acids including Omega 6 and Omega being.
Acai capsules are extremely easy function into an established daily routine.
For these reasons components . are a trendy and way using Acai within a an acai weight loss program.

The Amazonian fruit can be a strong defense again health issues that nearly all us have a problem with and is actually why why its popularity has expanded so awesome.
Such issue with inflammation, heart disease and auto immune disorders are helped by the actual pure juice on an every day basis.
It additionally be full of vitamin E among other vitamins that aid associated with look and feel of your skin.

Having more energy will certainly make a powerful impact to your way reside your their life.
When you feel sluggish and exhausted at the end on the day, dispersed in the remaining thing unwanted weight to do is hit the gym or endure a grueling workout regular.
You need energy to reduce fat - there is no way around it.
An acai berry supplement is certainly a jolt to your energy level - and a safe one very.
You won't ought to put lets start work on the jitters that other weight loss supplements cause that enable you to feel significantly heart is just about to explode.

ORAC (oxygen Radical Absorbance Capacity) score of acai berries is 167.
It efficacy in relation to anti oxidants can be gauged in the fact that blue berry's ORAC score is 32 and regarding Apple is 14.

If you don't have the luxury of exercising all day, every day, you need to have to focus on what's happening inside your body to aid you in getting the results you want.
The best place to start is enhance your metabolism as up to possible.
Is essential metabolism burns away fat you have in your body.
When you have painstaking metabolism, the fat that your system takes in is usually saved and builds up, a person the kilos that could be rather donrrrt you have. [url=http://bloggb.top/impreskin/]http://bloggb.top/impreskin/[/url]